Epoksi Yapıştırıcılar ve Kullanım Alanları

Epoksi Yapıştırıcılar ve Kullanım Alanları

Epoksi Yapıştırıcılar ve Kullanım Alanları İle İlgili Bilgiler...

Epoksi Yapıştrıcı:ıEpoxy yapıştırıcılar termoset (sıcakta sertleşen) reçinelerdir. İki bileşenli reçine/sertleştirici sistemler karıştırma sonrası ( sertleşme ısıtmayla oldukça hızlandırılabilir) sertleşir. Tek bileşenli epoxylerde bu iki bileşen karıştırılır ve sertleştirmek için sadece ısıtılır.İki bileşenli epoxy yapıştırıcılarla amorf yapıdaki termoplastiklerde bağ oluşturma gerilmeli çatlamaya neden olabilir.Diğer yapıştırıcılarla karşılaştırıldığında, epoxy ler mükemmel sürünme özellikli ve yüksek kesme (makaslama) dayanımlı birleştirmeler verir. Soyulma ve darbe dayanımı nispeten düşüktür ancak sertleştirici olarak adlandırılan yapıştırıcıların kullanımıyla iyileştirilebilir. 

Çalışma sıcaklıkları  iki bileşenli yapıştırıcılarda -50  ile +80oC arasıdır. metal dolgulu bilşeşenlilerde ise -50  ile +120oC arasıdır.

Kullanılma Şekli

İki bileşenin karıştırılmasında ve ölçümünde dikkatlı olmak gerekir. Karışım bağ oluşturulacak yüzeylerden birine sürülür. Parçalar yeterli dayanıma ulaşıncaya kadar mengene vb. yardımıyla sıkıştırılır ve sonra hemen birleştirme tamamlanarak montaj yapılır. Sertleşme zamanıgenellikle uzundur ancak ısıtma yaparak bu süre kısaltılabilir.

Genel Amaçlı Epoksiler;

Metaloc 5100 Epoksi macun kullanım aralığı çok geniştir birçok yüzeyde epoksi dolgulu yapıştırma sağlar.Plastik, metal, çelik, alüminyum, döküm, ahşap, beton, vb. birçok yüzeylerde kırık ve çatlaklarda mükemmel dolgu ve yapıştırma sağlar bulunduğu yüzeyi korozif etkilerden korur kolayca şekil verilebilir boyanıp tesviye edilebilir

Metaloc 5105 Şeffaf Epoksi Yapıştırıcı 5 dakika kullanım aralığındadır genel olarak hızlı yapıştırma gereken işlemlerde kullanılır.Şeffaf renktedir.Cam, plastik, ahşap, beton, seramik, pileksiglas, vb yüzeylerde şeffaf dolgulu yapısal yapıştırma sağlar solvent içermez.

Metaloc 5130 Şeffaf Epoksi Yapıştırıcı 8 dakika kullanım aralığındadır genel amaçlı tüm yapıştırma işlemlerinde kullanılır.Yavaş oluşumludur solvent içermez  cam, metal, ahşap, beton, plastik, pleksiglass vb yapısal yapıştırma gereken işlemlerde kullanılır.

Metaloc 5200 Şeffaf Optik Epoksi akışkan bir epoksidir solvent içermez genellikle aydınlatma sektöründe led armatürlerin çevresel şartlara karşı korunmasında kullanılır yavaş oluşumludur 60 dakika karışımla çalışma süresi vardır.Kuruduğunda cam gibi şeffaf bir form alır su altı aydınlatma ürünlerinde izolasyon amaçlı kullanılır ahşap ürünlerin şeffaf kaplamasında, aydınlatma sektöründe, fotoğarfçılıkta vb birçok alanda yapıştırıcı ve kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Metaloc 5401 Şeffaf Optik Epoksi İzolasyon ve kaplama maksatlı kullanılır yapısal yapıştırma ve kaplama sağlar.Kuruduğunda cam gibi şeffaftır aydınlatma ve sanatsal işlemlerde şeffaf laminasyon kaplama malzemesi olarak kullanılır solvent içermez yapısal yapıştırma sağlar.

Metaloc 5305 5 Dak. Metal Epoksi çelik dolgulu hızlı yapıştırma gereken yerlerde kullanılır kuruduktan sonra işlenebilir.Metal, çelik, paslanmaz, döküm, alüminyum vb. yüzeylerde çeliik dolgulu yağıştırma sağlar akma sarkma büzüşme yapmaz.

Metaloc 5405 4 Dak. Epoksi metil metakrilat bazlı çok güçlü epoksi yapıştırıcıdır.Yapısal epoksidir çevresel şartlara mükemmel dayanır mükemmel soyulma ve darbe direnci vardır.Plastik, ahşap, alüminyum, paslanmaz, metal vb. yüzeylerde mükemmel yapıştırma sağlar.

Metal Dolgulu Epoksiler, Soğuk Kaynak Ürünleri;

Metaloc 55112 Plastik Çelik Epoksi Macun Genel amaçlı tamiratlar için çelik dolgulu  epoksi macun yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Aşınmış metal yorgunluğuna uğramış metallerde, vana ve pompaların dolgu ve tamirat işlemlerinde döküm boşluklarının doldurulmasında kullanılır. (-32°C /120 °C)

Metaloc 55211 Plastik Çelik Epoksi Sıvı Genel amaçlı tamiratlar için çelik dolgulu epoksi sıvı yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Derin gözenekli metal döküm vb. yüzeylerin homojen bir şekilde oldurulmasında orijinal parçaların kopyalanması kalıp ve  model alımında kullanılır (-32°C /120 °C)

Metaloc 55241 5 Dakika Plastik Çelik Macun Çelik dolgulu hızlı kuruyan epoksi macun yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Genel amaçlı tamiratlar ve yüzeylerdeki boşlukları homojen bir şekilde doldurur ve yapıştırır.Paslanmaz metal yüzey elde etmek için idealdir aşınmış ve metal yorgunluğuna uğramış yüzeylerde dökümlerde dolgu yapar ve kaynak yerine kullanılabilir yüksek basınca ve (-32°C /120 °C) ısıya kadar dayanabilir.

Metaloc 55261 Bronz Dolgulu Epoksi Macun Bronz dolgulu epoksi macun yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Genel amaçlı tamiratlar ve bronz sarı pirinç yüzeylerdeki boşlukları homojen bir şekilde doldurur ve yapıştırır.Bronz yüzey elde etmek için idealdir kaynak yerine kullanılabilir yüksek basınca ve (-32°C /120 °C) ısıya kadar dayanabilir..Gemi ve tekne pervanelerinde çatlak ve boşlukların doldurulup yeniden işlenmesinde ideal üründür.

Metaloc 55271 Paslanmaz Çelil Dolgulu Epoksi Macun Paslanmaz çelik dolgulu epoksi macun yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Genel amaçlı tamiratlar ve paslanmaz yüzeylerdeki boşlukları homojen bir şekilde doldurur ve yapıştırır.Paslanmaz çelik yüzey elde etmek için idealdir gıda onaylıdır süt ve su tanlarında gıda kombinalarında paslanmaz çelik tankların tamiratında kaynak yerine kullanılabilir yüksek basınca ve (-32°C /120 °C)ısıya kadar dayanabilir.

Metaloc 55611 Alüminyum Dolgulu Epoksi Macun Alüminyum dolgulu epoksi macun yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Genel amaçlı tamiratlar ve alüminyum döküm yüzeylerdeki boşlukları homojen bir şekilde doldurur ve yapıştırır.Paslanmaz alüminyum yüzey elde etmek için idealdir alüminyum kaynak yerine kullanılabilir yüksek basınca ve 120º C ısıya kadar dayanabilir.Birçok kimayasala dayanıklıdır Kuruduktan sonra tornada cnc de işlenebilir delinip kılavuz çekilip işlenebilir aşınmış cıvata somun boşluklarını doldurup tekrardan delinip kılavuz çekilebilir.

Metaloc 55711 Alüminyum Dolgulu Epoksi Sıvı  Alüminyum dolgulu sıvı epoksi yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Genel amaçlı tamiratlar ve alüminyum döküm yüzeylerdeki boşlukları homojen bir şekilde doldurur ve yapıştırır.Paslanmaz alüminyum yüzey elde etmek için idealdir orijinal hassas detaylı kalıp yapılabilir model alınabilir yüksek basınca ve (-32°C /120 °C) ısıya kadar dayanabilir.Birçok kimyasala dayanıklıdır Kuruduktan sonra tornada cnc de işlenebilir delinip kılavuz çekilip işlenebilir aşınmış cıvata somun boşluklarını doldurup tekrardan delinip kılavuz çekilebilir.

Metaloc 55411 şınmaya Dayanıklı Epoksi Sıvı Seramik dolgulu pürüzsüz, yüzey sürtünmelerine karşı dayanıklı epoksi yapıştırıcı sıvı.Üretim tesislerinde sürtünmeye maruz kalan tezgahlarda kayıt gövdelerinde valflerde pompa fanlarında hidrolik ram lerde metalik tüm yüzeylerde yeniden yüzey oluşturulmasında ve tamiratında aşınmazlık sağlayan mükemmel bir üründür.Metal şekillendirme kalıplarında sürtünmeye ve aşınmaya maruz kalacak parçaların yüzeyinde koruyucu kaplama olarak kullanılır. (-32°C /120 °C)

Metaloc 55411 şınmaya Dayanıklı Epoksi Macun Seramik dolgulu pürüzsüz, yüzey sürtünmelerine karşı dayanıklı epoksi yapıştırıcı sıvı.Üretim tesislerinde sürtünmeye maruz kalan tezgahlarda kayıt gövdelerinde valflerde pompa fanlarında hidrolik ram lerde metalik tüm yüzeylerde yeniden yüzey oluşturulmasında ve tamiratında aşınmazlık sağlayan mükemmel bir üründür.Metal şekillendirme kalıplarında sürtünmeye ve aşınmaya maruz kalacak parçaların yüzeyinde koruyucu kaplama olarak kullanılır. (-32°C /120 °C)

Metaloc 55761 Titanyum Dolgulu Epoksi Macun Titanyum dolgulu yüksek performanslı epoksi yapıştırıcı ve dolgu macunu.Yüksek yapışma mukavemeti ve yüksek aşınmazlık ürünüdür.Tüm metal yüzeylerde paslanmaz dolgu sağlar.Döküm boşluklarını doldurur kritik parçalarda mil, şaft, rulman yatağı, kovan vb yüzeyledre yüzey boşluklarını doldurup onarır.Sülfirik asit dahil birçok kimyasala karşı dayanıklıdır.Kuruduktan sonra tornada cnc de işlenebilir delinip kılavuz çekilip işlenebilir aşınmış cıvata somun boşluklarını doldurup tekrardan delinip kılavuz çekilebilir.(-32°C /175°C)

Metaloc 55762 Seramik Dolgulu Epoksi Sıvı Fırça ile sürülebilen seramik dolgulu epoksi yapıştırıcı ve dolgu malzemesi.Erozyon ve korozyona karşı mükemmel koruma sağlar birçok kimyasala karşı dayanıklıdır.180ºC sıcaklık dayanımı vardır fırça ile yüzeye çok kolay bie şekilde uygulanabilir.Özellikle aşınmanın çok olduğu yüzeylerde aşınma süresini ciddi şekilde uzatır.Pompa geyselerinde, rotorlarda, geyt valflerinde, kondenserlerde, fan kanatlarında koruyucu kaplama olarak eşanşörlerde boru aynalarında ve su sürkilasyonu yapılan tüm ekipmanlarda tamir edilen yüzeyde pürüzsüz görünüm için son kat kaplama olarak kullanılır.Hidrofobik bir ürün olduğundan aynı zamanda suyun akış hızını arttırır. (-32°C /175°C)

Metaloc 55801 Su Altı Tamir Macunu Islak ve kuru yüzeylerde su altında yapıştırma yapabilen epoksi yapıştırıcı ve tamir macunudur.Düşük sıcaklıklarda dahi mükemmel sonuç verir (+4 derece) Metal, ahşap, beton, fiber, vb birçok yüzeyde kuvvetli bir şekilde yapışır ve paslanmaz dolgu sağlar.Teknelerde, gemilerde, su altında, ıslak zeminde, su içinde beton ve plastik borularda, tanklarda vb yüzeylerde kalıcı tamirat sağlar.Akma sarkma ve büzüşme yapmaz deniz suyuna ve tatlı suya dayanıklıdır.Havuzlarda fayans yapıştırmada idealdir.(-32°C /120 °C)

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları